در سن ۱۴ سالگی آموزش نوازندگی پیانو را نزد خانم آنوش گریگوریان-ساریان فرزند موسیقی دان ومتفکر بنام ارمنی، آقای هامبارسوم گریگوریان آغاز نمودند. پس از مهاجرت خانم گریگوریان، ایشان ادامه آموزش خود را نزد رهبر گروه کر و استاد سرشناس موسیقی جامعه ارامنه  ایران، خانم هراچوهی ماکاریان  ادامه دادند و با توصیه ایشان در گروه کر" آنی "، متعلق به انجمن فرهنگی-هنری " آرارات " به رهبری خود خانم ماکاران شرکت نموده و همزمان ، سلفژرا در کلاس های وی آموختند و پس از اتمام این دوره از طرف خانم ماکاران به عنوان دستیار رهبر گروه کرانتخاب شده و به فعالیت خود ادامه دادند.

سپس، در همین انجمن، به عنوان خواننده سوپرانو، در گروه کر" سوان "، به رهبری شادروان گورگن موسیسیان که در آن زمان رهبری گروه کر ارکستر سمفونیک تهران را نیز بر عهده داشتند، شرکت کردند. خانم سیمروجیان همچنین در کلاسهای رهبری آقای موسیسیان و کلاسهای هارمونی آقای ژوزف هوسپیان نیز حضور فعالی داشته اند.
خانم آرپی سیمروجیان در سال ۱۳۶۳ (۱۹۸۴ میلادی) با پشت سر گذاشتن امتحان ورودی دوره سه ساله مدرسه عالی زبان و ادبیات ارمنی وابسته به شورای خلیفه گری ارامنه تهران، در این مرکز تحصیل خود را به انجام رسانیده و در کنار کلیه مطالب درسی در محضر هنرشناس و موسیقیدان محترم خانم لیدا بربریان در رشته "تحول تاریخی موسیقی ارمنی" مهارت کسب نموده و سالها بعد تا امروز خود او استاد همین رشته تحصیلی در این مرکز می باشند.
سپس خانم سیمروجیان از طرف انجمنهای مختلف دعوت شدند تا رهبری گروهای مختلف کر را بر عهده بگیرند.
  • گروه کر پیشاهنگان باشگاه فرهنگی-ورزشی "آرارات" ( برای اولین باردر سن شانزده سالگی)
  • گروه کر انجمن فرهنگی ورزشی "نائیری" به مدت ۱۳ سال
  • گروه کر کودکان و نوجوانان "آنی" انجمن فرهنگی ارامنه "چهارمحال" به مدت ۱۰ سال
  • گروه سرودهای انقلابی "پوتوریک " (طوفان) 
  • گروه کر "مدرسه هنری" باشگاه فرهنگی-ورزشی "آرارات" – وی نه تنها گروهای را رهبری کردند که از قبل وجود داشتند بلکه بنیانگذار گروهای جدیدی نیز شده اند که از آن جمله می توان به ذیل نام برد.
  • گروه کر کودکان و نوجوانان "کنار" (چنگ) انجمن "آنی" به مدت ۵ سال.
  • گروه کر "داویق" (هارپ) انجمن دانشجویان و فارق التحصیلان دانشگاهی ارامنه تهران، که تا امروزبه فعالیت خود ادامه میدهد.
  • گروه کر کودکان و نوجوانان "نواهای نو" تحت نظر هیئت آموزشی شورای خلیفه گری ارامنه تهران، که همچنین تا امروز به فعالیت خود ادامه میدهند. 
کلیه گروههای فوق الذکر در مناسبتهای مختلف، چه ارمنی و چه فارسی، شرکت درخشان داشته اند.
وی به عنوان معلم سرود در کودکستانهای ارامنه و همچنین در کلاسهای تابستانی و فوق درسی انجمنها و مدارس مختلف نیز به فعالیت پرداخته اند.
خانم سیمروجیان در سال ۱۳۸۰ (۲۰۰۱ میلادی) با پذیرفته شدن در "موسسه خوش نهاد پیمان" کنسرواتوار تهران، در محضر استادانی چون سرکار خانم دکتر هما افسری و جناب آقای دکتر پیروز ارجمند، تحصیلات عالیه خود را آغاز نموده و ۴ سال بعد، پس از اتمام تحصیلاتشان دررشته آواز جهانی، در این موسسه به عنوان مدرس واحد آواز گروهی به تدریس پرداختند.
در سال ۱۳۸۶ (۲۰۰۷ میلادی)، در رشته رهبری کر، در کنسرواتوار دولتی "کومیتاس" ایروان پذیرفته شدند. در ابتدای تحصیلاتشان یک سال در محضر پروفسور شادروان " ماریکا یدیگاریان " کسب علم نموده و پس از فوت ایشان، مدتی در محضر مایسترو " تیگران هککیان " به تحصیل خود ادامه داده و در محضر پروفسور " هوهانس میرزویان " تحصیلات درجه لیسانس و فوق لیسانس را به پایان رسانیده اند.